Pozytywne myślenie w pracy – co robić gdy się zestresujemy

W pracy często zdarzają się sytuacje, które mogą powodować stres, przygnębiać, etc. Co robić, aby się im nie dać? Co robić, aby zachować pozytywne myślenie?

Przede wszystkim, jedną z podstawowych technik pomagających w sytuacjach stresowych, jest wybiegnięcie myślami w przyszłość. Można sobie pomyśleć jak to będzie za 10-20 lat, albo za kilka dni (kiedy będziemy już na zupełnie innym stanowisku lub po prostu będziemy mieli wolny weekend). Warto pomyśleć co przyjemnego się nam wydarzy w tym czasie.

Druga opcja, to ogólne myślenie o rzeczach/ludziach/aktywnościach, które nas cieszą, uspokajają, dla których nawet gotowi jesteśmy chwilę pocierpieć.

Trzecia sprawa, to – kiedy uda się nam już pokonać pierwsze trudne chwile w związku z daną sytuacją, przemyślenie całej sytuacji i zastanowienie się czy następnym razem będziemy mogli zrobić coś inaczej, żeby nie przeżywać takiego samego stresu czy przygnębienia.

Innymi słowy, najpierw warto zadbać o swoje chwilowe emocje, a następnie o potencjalne przyszłe emocje, przez przepracowanie intelektualne danej sytuacji i stworzenie sobie pomysłu na to „co by tu zrobić następnym razem, żeby było inaczej”. Tu możemy pomyśleć – czy jesteśmy w stanie wpłynąć w jakikolwiek sposób na otoczenie czy raczej powinniśmy się skupić na modyfikacji swojego własnego zachowania lub emocjonalnego reagowania. Nie zawsze bowiem będziemy mogli wpłynąć na to, że pojawi się trudna sytuacja w pracy, ale możemy pracować nad tym, żeby coraz sprawniej z takimi sytuacjami sobie radzić.