Biuro rachunkowe czy własna księgowość?

To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców – szczególnie na początku działalności lub w sytuacji, gdy firma jest niewielka. Jeżeli jednak przedsiębiorca myśli o rozwoju, to na pewno warto przekazać obsługę księgową podmiotowi zewnętrznemu, takiemu jak biuro rachunkowe.

Usługi biuro rachunkowe Warszawa, biuro rachunkowe Wrocław czy biuro rachunkowe Katowice – oczywiście kosztują. Nawet jeżeli nie zatrudnia się w tym charakterze dodatkowego pracownika, to i tak potrzebny jest jakiś sprzęt: oprogramowanie księgowe, szkolenia, literatura fachowa itp., a to wszystko kosztuje, nie tylko konkretne sumy pieniężne, ale również czas.

Zlecanie prowadzenia księgowości na zewnątrz


Dla pewnej grupy przedsiębiorców, gdy działalność nie jest skomplikowana i nie wiąże się z wypełnianiem czasochłonnych obowiązków, zlecanie prowadzenia księgowości na zewnątrz nie koniecznie będzie opłacalne. Dla wielu firm taka pomoc okazuje się jednak niezbędna, zwłaszcza przy zawieraniu skomplikowanych transakcji.

Należy pamiętać, że powierzenie biuru rachunkowemu prowadzenia księgowości, rozliczeń i innych spraw podatkowych nie zwalnia przedsiębiorców z konieczności udziału w nich. Dobra współpraca między firmą zlecającą obsługę a biurem rachunkowym warunkuje prawidłowość wykonania usługi.


Korzyści z powierzenia obsługi księgowej podmiotowi zewnętrznemu


Niewątpliwą zaletą zlecenia obsługi księgowej uprawnionemu podmiotowi jest, to że
odpowiedzialność za czynności księgowe przedsiębiorca przenosi na biuro rachunkowe ogranicza koszty pracy i oszczędza swój czas.

Biuro rachunkowe – czym się kierować przy wyborze?

Współpraca z biurem rachunkowym ma więc tę zaletę, że podatnik unika kontaktu z urzędnikami – prowadzenie bieżących spraw przed urzędem skarbowym (pisma, zawiadomienia, wyjaśnienia) przenosi na kancelarię czy biuro.

To do nich najczęściej kierowana jest korespondencja, to tam najczęściej odbywają się kontrole księgowości.

Odpowiedzialność księgowego

Oprócz samego zaksięgowania dokumentów, specjalista doradzi, co zrobić, żeby legalnie obniżyć podatki, pomoże zoptymalizować przychody i koszty. Wykwalifikowana kadra biura zwiększa pewność co do prawidłowości wypełniania zobowiązań prawno-podatkowych, znacząco ograniczając ryzyko błędu i minimalizując ryzyko związane z prowadzoną działalnością.

Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym, zawsze warto sprawdzić kilka ofert. Nie należy kierować się wyłącznie ceną, lecz dobrze jest uwzględnić pakiet korzyści, jaki w jej ramach można otrzymać. Mając porównanie, łatwiej jest też negocjować warunki współpracy.