Przed założeniem strony www

Jeżeli do promocji swojego biznesu wybierzemy założenie własnej strony www, musimy podjąć kilka decyzji zanim ta nasza strona pojawi się w sieci.baby-working-on-a-laptop-big

Pierwsza decyzja dotyczyć będzie serwera, na którym umieścimy stronę. Mamy do wyboru serwery płatne lub bezpłatne. Różnią się one jakością obsługi, szybkością transferu danych i występowaniem cudzych reklam na stronie.

Druga decyzja to wybór domeny i zakup tejże. Domeny możemy kupić u dowolnego sprzedawcy. Warto zdawać sobie sprawę, że taka sama domena może mieć inną cenę u różnych sprzedawców. Często zakup domeny jest połączony z zakupem serwera i przy takim zakupie warto przeanalizować czy łączny koszt serwera i domeny jest lepszy danego sprzedawcy. Można też kupić domenę bez serwera jeśli serwer już posiadamy. W razie gdybyśmy nie byli zadowoleni z usług firmy, która sprzedała nam domenę, możemy też dokonać transferu domeny do innej firmy.

Trzecia decyzja to decyzja dotycząca cms, czyli systemu zarządzania treścią. WordPress jest bardzo przyjaznym dla użytkowników narzędziem. Instalacja i nauczenie się obsługi wp w wersji podstawowej zajmie nam około dwóch-trzech godzin (jak zainstalować, jak tworzyć podstrony, wpisy, dodawać grafikę, wybrać odpowiedni szablon strony, dodać linki do Facebooka, Instagrama, etc.). Na rynku dostępne są też inne CMSy, ponadto zazwyczaj przy zakupie domeny i serwera otrzymamy też możliwość skorzystania z szablonów strony danego sprzedawcy.

Czyli podsumowując, przed założeniem strony www mamy do podjęcia trzy podstawowe działania:
– zakup serwera, na którym umieścimy stronę;
– wybór domeny oraz zakup domeny;
– wybór CMS i instalacja na naszym serwerze i domenie.

I tyle. Po instalacji możemy już pisać na stronie, wrzucać na nią zdjęcia, ofertę, etc. O tym wszystkim trochę więcej będzie w kolejnych wpisach.