Sztuczna inteligencja w firmie w 2018, co już może, na co jeszcze musimy poczekać

Aktualnie dostępne na rynku programy opierające się na sztucznej inteligencji mogą już całkiem sporo, wciąż jednak wiele brakuje im do możliwości ludzkich.Jak więc mogą nam pomóc te sztuczne inteligencje, a co wciąż będziemy musieli zrobić samodzielnie?

Programy komputerowe mogą nam pomóc przy analizie danych, zwłaszcza przy dużych ilościach tych danych jest to szczególnie przydatne, gdyż normalnemu człowiekowi analizy wykonywane przez komputer w sekundy zajęłyby miesiące.

Programy komputerowe mogą dokonywać klasyfikacji pewnych przedmiotów czy zachowań na podstawie konkretnych cech do poszczególnych kategorii (wcześniej ustalonych przez człowieka, lub bez takich ustaleń). Dzięki temu komputery mogą np. analizować zapisany tekst i przykładowo sortować listy z ręcznie wypisanymi adresami lub faktury ręcznie wypisane.

Na podstawie analiz komputery mogą ustalić jaki mail jest prawdopodobnie spamem, a jaki jest wartościową pocztą, co może nam zaoszczędzić sporo czasu, gdyż spamu w internecie jest prawdopodobnie co najmniej tyle samo co wartościowych treści.

Komputery nie są w stanie jeszcze logicznie myśleć i dokonywać odległych skojarzeń, to wciąż pozostaje domeną ludzką.

W przyszłości komputery pewnie i w tym aspekcie nas dogonią, gdyż już teraz testowane są programy, które na podstawie analiz mogą wyciągać wnioski nieoczywiste. Niemniej jednak jeszcze chwilę musimy an to poczekać.