Na założenie firmy w Hiszpanii najczęściej decydują się osoby, które już znają rynek, konkurencję oraz specyfikę prowadzenia biznesu w tym kraju. Nie bez znaczenia jest też znajomość języka, która przydaje się nie tylko w codziennej praktyce przedsiębiorcy, ale i w przypadku załatwiania wszelkich formalności w urzędach. Do jednych z najpopularniejszych opcji w Hiszpanii należy założenie spółki SL z ograniczoną odpowiedzialnością. Taką działalność można także zarejestrować w opcji dla nowych przedsiębiorstw, gdzie wszelkie procedury są znacznie uproszczone. Za pewne także i z tego faktu wynika popularność tego rodzaju spółki. Alternatywnym rozwiązaniem jest spółka komandytowa lub też akcyjna.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością- co ją charakteryzuje?
Jak w przypadku każdej spółki- musi ona posiadać własny kapitał. Zostaje on w tym przypadku stworzony poprzez wkład własny każdego z uczestników spółki. Cechą charakterystyczną tej formy działalności- jak zresztą nazwa sama wskazuje- jest ograniczona odpowiedzialność jej uczestników. Oznacza to, że odpowiadają oni za losy podmiotu tylko i wyłącznie do wysokości wniesionego kapitału. Ich majątek własny jest więc chroniony. Co ciekawe, rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Hiszpanii możliwe jest także w sytuacji, kiedy chce to zrobić jedna osoba. Spółka posiada własny zarząd. Kolejną ważną informacją jest także fakt, że członkowie zarządu nie muszą być obywatelami Hiszpanii.
Jakie działania podjąć krok po kroku?
W praktyce, założenie spółki w Hiszpanii w branży beauty jak i w każdej innej branży nie powinno zająć zbyt wiele czasu- do około 5 tygodni. Trzeba dopełnić odpowiednich formalności wykonując następujące kroki:
– Wstępem do wszelkich działań będzie uzyskanie Numeru Identyfikacyjnego Cudzoziemca. Będzie on niezbędny do załatwienia spraw urzędowych, a można ubiegać się o niego w ambasadzie lub konsulacie hiszpańskim w Polsce lub też na miejscu w Hiszpanii.
– Aby możliwe było założenie spółki w Hiszpanii w branży beauty– konieczne jest wymyślenie jej nazwy, a następnie uzyskanie certyfikatu nazwy spółki. Przy okazji konieczne jest założenie konta bankowego i wpłatę 3 000 euro w postaci kapitału zakładowego. Po dokonaniu wpłaty musimy uzyskać certyfikat potwierdzający wpłatę.
– Kolejnym krokiem jest sporządzenie różnych dokumentów. Najpierw powinien to być status spółki, a następnie umowa spółki w formie aktu notarialnego.
– Konieczne jest uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej dla nowego podmiotu.
– Dokonujemy wpisu w Rejestrze Gospodarczym– dzięki temu zabiegowi nowy podmiot otrzymuje osobowość prawną. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że wpis ten można wykonać dopiero 2 miesiące po sporządzeniu umowy spółki w formie aktu notarialnego.
– Do uregulowania pozostaje kwestia płacenia podatków. Konieczne jest wnioskowanie o nadanie ostatecznego numeru identyfikacji podatkowej, a następnie złożenie deklaracji podatkowej o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Działalność trzeba jeszcze będzie zgłosić w Urzędzie Skarbowym. Ważną czynnością jest też wyrobienie podpisu elektronicznego.
Więcej informacji: https://biuroksiegowewhiszpanii.pl/firma-w-hiszpanii/