Pomoc prawna dla firm

Mówi się, że „Każda firma niezależnie od branży potrzebuje dwóch specjalistów – księgowego i prawnika”. Jest w tym wiele racji, ponieważ często przepisy brzmią niejednoznacznie, a przedsiębiorcy nie mają czasu się z nimi zapoznać. Dobry prawnik zapozna prowadzącego firmę z meandrami dotyczącymi założenia działalności gospodarczej, profilu spółki oraz przede wszystkim uchroni go od potencjalnych kłopotów. W przypadku dużej firmy pomoc prawna jest wręcz niezbędna. Szczególnie przydaje się, gdy trzeba dopełnić jakiejś formalności w urzędzie, sporządzić umowę czy wynegocjować odpowiednią cenę najmu powierzchni biurowej.

Pomoc prawnika – im wcześniej, tym lepiej

Ignorantia iuris nocet (łac. „nieznajomość prawa szkodzi”) to powiedzenie, z którym zapoznał się każdy przedsiębiorca, który nie dopatrzył się obowiązujących przepisów prawnych. Nie każdy błąd musi zakończyć się sporem o charakterze sądowym. By jednak do tego nie dopuścić, należy wcześniej zabezpieczyć się na wypadek takiej ewentualności, znajdując odpowiedniego prawnika, który będzie reprezentował firmę w razie konfliktu prawnego.

W przypadku znajomości prawa, w pełni sprawdza się zasada “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dlatego też w pewnych sprawach, warto zdać się na pomoc specjalistów. Jedną z kancelarii, która posiada doskonałych prawników jest SMR Law. To doświadczeni radcy prawni, którzy potrafią udzielić porady dotyczącej  niemalże każdej dziedziny prawa.

Czego oczekiwać od prawnika?

Aby wszelka pomoc prawna dla firm była skuteczna, trzeba zadbać o wyspecjalizowanego w tej dziedzinie prawnika. Najbardziej odpowiednim może okazać się specjalista od spraw gospodarczych, natomiast unikać należy tych, którzy nie są związani z biznesem a na przykład z prawem karnym.  To zbyt odległe dziedziny, jednak czasem zdarzają się połączenia niektórych spraw – okazują się one dotyczyć obu tych dziedzin.

Każdy radca jest także zobowiązany do zachowania poufności. Wszystkie informacje, które są mu przekazane, nie mogą wyjść poza jego kancelarię. Działa on także zawsze w interesie klienta, więc każda umowa, którą będzie przygotowywał lub negocjował, będzie jak najbardziej dostosowana do potrzeb klienta.

Wśród kompetencji prawnika trzeba także poszukiwać tych miękkich, takich jak łatwość w komunikowaniu się i empatia. Pomoc prawnika polega także na objaśnieniu w prosty sposób skomplikowanych przepisów prawnych. Dzięki tej umiejętności, prowadzący działalność nie będzie musiał tracić czasu na zaznajomienie się i interpretację kodeksu prawa handlowego czy innych trudnych zagadnień.

Prawnik powinien być stałym członkiem zespołu w firmie i za każdym razem dostosowywać jej działalność do wymagań prawnych lub negocjować korzystne umowy pożyczkowe czy kontrakty biznesowe. Prawnik to osoba, której można zaufać, gdyż jego lojalność wobec osoby lub firmy, którą reprezentuje jest regulowana prawnie. Poza tym tylko on skutecznie będzie dochodził i egzekwował przysługujące firmie prawa.