Inwentaryzacja krok po kroku

Prowadzenie firmy ma swoje plusy i minusy. Przedsiębiorca musi wykonać wiele działań, z których niektóre są przyjemne i wywołują pozytywne emocje. Niestety zdarzają się też takie, które są żmudną koniecznością i po prostu trzeba je rokrocznie wykonać, aby rozliczyć się nie tylko z urzędem, ale również z udziałowcami.

Jednym z takich działań jest inwentaryzacja, czyli rzetelne spisanie stanu majątkowego firmy. Zadanie jest tym cięższe, im przedsiębiorstwo większe, więc często warto postawić na pomoc z zewnątrz, zamiast zajmować się tym samodzielnie.

Odpowiednia firma inwentaryzacyjna potrafi wykonać zadanie dużo szybciej i skuteczniej, niż pracownicy oddelegowani do robienia inwentaryzacji. Miedzy innymi dlatego, że specjalistyczne przedsiębiorstwo posiada odpowiednie narzędzia do badania aktualnego stanu majątkowego firmy, dzięki czemu zrobi to dużo szybciej i skuteczniej niż ktokolwiek inny. Dzięki temu przedsiębiorca nie tylko zaoszczędzi czas, ale również uniknie problemów z błędami w dokumentach i nie będzie musiał tłumaczyć się przed urzędnikami.

Jak powinny przebiegać inwentaryzacje dla firm? Przede wszystkim liczy się odpowiednie przygotowanie protokołu inwentaryzacyjnego. Należy dokładnie spisać cały majątek firmy, a następnie przejść do jego fizycznego sprawdzania. Każdy potwierdzony przedmiot następnie odhacza się w protokole, co jest sygnałem dla innych, że rzeczony towar znajduje się na miejscu. Oprócz tego istnieje jeszcze kilka istotnych zasada, co do których należy się stosować.

Jedne z najważniejszych są inwentaryzacje magazynów, ponieważ tutaj można popełnić najwięcej pomyłek. Aby wszystko poszło zgodnie z planem, należy odpowiednio wcześnie rozpocząć inwentaryzację, żeby uwinąć się przed dokończeniem rozliczenia rocznego i zamknięciem ksiąg rachunkowych. Ponadto dobra inwentaryzacja powinna objąć spisem nie tylko przedmioty znajdujące się w ewidencji, ale również te do niej nie wpisane. Wyspecjalizowani pracownicy z zewnątrz zajmą się tym wszystkim w mgnieniu oka.