Polski biznes za granicą

Polska emigracja za granicą jest naprawdę duża. Naszych krajanów można spotkać w każdym kraju Europy, przy czym zdecydowanie liczniejsi są oni w krajach Europy Zachodniej. Emigranci zarobkowi, którzy niekiedy już kilka dekad przebywają na obczyźnie coraz rzadziej myślą o powrocie do kraju. Coraz częściej natomiast zakładają własne biznesy w krajach, w których przebywają. Oto kilka przykładów działalności prowadzonych przez Polaków.

 

  1. Firmy budowlane – to jedne z częściej pojawiających się na zagranicznych rynkach polskie firmy. Wielu Polaków jadąc za pracą zagranice jechało na budowę. Po latach pracy na rachunek pracodawcy postanawiają założyć własne firmy. Ściągają znajomych z Polski, których zatrudniają w swoich biznesach. Mając już pewne kontakty w branży oraz władając językiem kraju, w którym przebywają od dłuższego czasu, nie mają większych trudności z założeniem firmy i zapewnieniem jej funkcjonowania.
  2. Firmy sprzątające – kolejnym często prowadzonym przez Polaków biznesem są firmy sprzątające. Najczęściej proces decyzji o założeniu takiej firmy, jest podobny jak w przypadku firm budowlanych. Decydują się na to osoby, które już pracował w tej formie. Korzystają z tańszej siły roboczej, czyli sprowadzają znajomych z Polski i rozkręcają własne firmy sprzątające.
  3. Usługi dla Polaków zagranicą – innym typem działalności gospodarczej jest otwieranie firm ukierunkowanych na obsługę Polaków przebywających na terenie danego kraju. Przykładem takich biznesów są biura rachunkowe czy kancelarie prawne, które oferują obsługę w języku polskim, ale ich działalność odnosi się do systemu prawnego czy rachunkowego danego państwa. Polski adwokat może być nieocenioną pomocą dla osób, które nie władają biegle językiem danego kraju, a muszą kontaktować się z tamtejszymi urzędami. Można co prawda wynająć tłumacza, ale on nie zinterpretuje przepisów czy pism, a jedynie nie przetłumaczy. Niekiedy takie pisma nawet już przetłumaczone na polski wymagają konsultacji prawnej. Dlatego adwokat mówiący po polsku to szybsza i pewniejsza droga do poradzenia sobie z kłopotami.