Własna firma a przepisy prawne

Idealna firma to firma, która się prężnie rozwija i posiada zadowolonych klientów, pracowników, wspólników. Aby Ci wszyscy ludzie byli zadowoleni potrzebujemy dobrego produktu oraz dobrych zasad współpracy. O ile w małej firmie te podstawowe zasady możemy po prostu ustalać ad hoc, o tyle w przypadku firm większych powinniśmy zadbać o te zasady zawczasu i stworzyć je zgodnie ze wszelkimi wymogami prawa krajowego i międzynarodowego.

Jak zadbać o zgodność naszych zasad działań z prawem?

Czasami dobrze jest skorzystać z porad specjalistów – prawników zajmujących się tego typ zagadnieniami, aby przygotować się zarówno na szybki rozwój firm jak i na ewentualne problemy, które możemy na drodze rozwoju naszej firmy napotkać. Przed wyborem firmy możemy najpierw zaglądnąć na stronę danej kancelarii prawnej, (np. slotakancelaria.pl) i zobaczyć czy ta konkretna kancelaria będzie w stanie pomóc nam w różnych aspektach naszej specyficznej działalności (czyli czy znają się zarówno na prawie cywilnym, prawie spółek, prawie pracy, etc.).

Możemy też samodzielnie przeanalizować poszczególne aspekty naszego biznesu i zastanowić się w których aspektach potrzebujemy doszkolić się z zasad prawa i doprecyzować zasady funkcjonowania firmy.

O czym konkretnie warto pamiętać?

Klienci

Musimy zdawać sobie sprawę z podstawowych praw konsumentów (praw ogólnych, prawa do informacji, zasad rękojmi, gwarancji, postępowania w przypadku wad towaru, praw dotyczących odstąpienia od umowy, postępowania w sytuacji kiedy klient chce zwrócić towar). Dobrze jest stworzyć taki regulamin do którego klienci będą mieli wgląd (czasami jest to wręcz wymogiem) i udostępnić go klientom.

Pracownicy

W kwestii pracowników obowiązuje nas przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne i zgodnie z tymi prawami powinniśmy tworzyć wszelkie umowy dotyczące zatrudnienia, wynagradzania, zakazu konkurencji, etc.

Wspólnicy

Jeżeli tworzymy firmę ze wspólnikami, możemy zdecydować się na umowę ustną między znajomymi i założyć działalność gospodarczą na jedną osobę lub możemy zdecydować się na założenie jakiejś formy spółki. W obu przypadkach warto zapoznać się z prawem dotyczącym spółek, żeby zdawać sobie sprawę z korzyści i ryzyka wynikających z konkretnej formy działalności.

Państwo

Niektóre działania objęte są specjalnymi zasadami i prawami, przykładowo: budownictwo, administrowanie nieruchomościami, dlatego warto sprawdzić czy nasze usługi i działania spełniają wymogi stawiane nam przez Państwo.

Kiedy będziemy już mieli jasność jakie prawa nas obowiązują, powinniśmy zawsze dbać o ich przestrzeganie, tak aby nasza firma i w tym aspekcie była jak najbardziej zbliżona do ideału.

Powodzenia w tworzeniu idealnych firm i wielu zadowolonych klientów, pracowników, wspólników i (ewentualnie kontrolujących Was) urzędników.